Za podpory
Zpět na aktuality

Příběhy našich pracovníků - Alena

22. 04. 2020

Nastává čas, představit i pracovníky z naší Pekárny Na Plechu. První z nich je Alena. U nás v pekárně ji nikdo neřekne jinak, než Alenka. Smíšek, energická, pracovitá 27 letá žena. V pekárně pracuje už téměř 5 let.

Alena žije s rodiči na vesnici. Na základní školu chodila do Rychnova nad Kněžnou, kde navštěvovala speciální školu. Jak sama říká, ve třídě jich bylo 10 a tak měla učitelka dost času, věnovat se každému jednotlivě. Po základní školenastoupila do Opočna na střední školu do Opočna na 3letý obor – kuchařské práce, na konci získala výuční list. Jak už to tak v životě bývá, někdy není moc do smíchu a Alenka na tuto školu nerada vzpomíná. Ačkoliv ji práce v kuchyni vždy velmi bavila, spolužáci ji šikanovali. Obor dokončila a poté nastoupila na další obor, tentokrát Zemědělské práce, kde se situace opakovala, spolužáci ji opět zesměšňovali, fyzicky napadali a posmívali se jí. I přes všechny trable ale Alenka tento obor také dokončila a již se k tomu nevrací. Po škole dlouho s rodiči přemýšleli, kde by mohla pracovat. Dozvěděli se o tréninkové kavárně Láry Fáry, kde by se mohla učit pracovním dovednostem. Nakonec tam Alenka chodila přes 2 roky.

Poté se v Kvasinách rozjížděla nová Pekárna Na Plechu, Alenka prošla pracovním pohovorem a byla přijata.  Ráda peče a doma ráda vaří. Práce v pekárně pro ni proto byla skvělou příležitostí, dělat co má ráda. Sama říká „už od začátku mne to tam bavilo! Učila jsem se spoustu nových receptů i nových postupů, například jak zapnout myčku, troubu, jak obsluhovat mixéry a podobně.“
Teď v pekárně pracuje téměř 5 let. V pekárně nejčastěji peče Kvasinské valášky. „Udělám těsto, připravím náplně a drobenku a pak to společně s asistentkou doděláváme. Nebo ráda peče slané quiche.“ Na otázku, které dělá Alenka nejraději, odpovídá, že všechny :-) Teda kromě cibulového, u kterého krájím a smažím cibuli a pokaždé brečím :-)
V pekárně se ke mně chovají moc hezky, když se mi něco nepovede, nikdo mi nevynadá, pouze mne upozorní, abych si příště dala pozor. Začala také pravidelně jezdit na jarmarky a cateringy, je to zase jiná práce, kde má Alenka zodpovědnost a práce ji moc baví!

Podpořte chod organizace PFERDA a staňte se našimi pravidelnými přispěvateli. Staňte se naší součástí. ♥  →  https://www.darujme.cz/projekt/1200655 

Sledujte Pekárnu Na Plechu i na facebooku a instagramu

Pekárna Na Plechu vznikla v roce 2014 jako pokračovatel projektu Tréninkové pekárny Láry Fáry v Kvasinách. Pekárna peče výrobky pro další odběratele – kavárny, cukrárny, restaurace apod. v okolí, zboží je schopná dovézt do vzdálenosti 40 km. V roce 2018 byla Pekárna Na Plechu schopná zajistit několik cateringů, hlavně na konferencích, školeních apod. Spolupracuje např. s firmou Škoda Auto a.s., Servisbal s.r.o., CIRI Hradec Králové apod. Ke konci roku 2019 zaměstnávala pekárna na chráněných pracovních místech 5 žen a 3 muže s mentálním postižením, nebo duševním onemocněním.