Za podpory
Zpět na aktuality

Rok 2020 ve znamení velkých změn!

13. 01. 2020

Naše organizace PFERDA z.ú. se rozhodla posunout svoji podporu pro osoby s mentálním postižením a duševním onemocněním trochu dál a vytvořit komplexnější služby. Od začátku roku 2020 se její Tréninkové kavárny Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou i v Náchodě přetransformovaly do sociálního podniku.

„Pro naše zákazníky se v podstatě vizuálně vůbec nic nemění, stále uvidí lidi s postižením, kteří jim přinesou kávu. Ale už to budou jen ti, kteří mají pracovní smlouvu a pracují jako my“, říká ředitelka Jana Křížová.

I tak se ale budou v kavárně pohybovat i klienti, kteří smlouvu nemají a budou jen v tréninku. Ti ale budou uživateli nové služby s názvem Pferdí trénink.
Ta vzniká v Rychnově nad Kněžnou i v Náchodě. V podstatě navazuje na služby Tréninkového bytu. Tréninkový byt působil v Rychnově nad Kněžnou od roku 2008 a za tu dobu jím prošlo několik desítek klientů.
Klienti budou trénovat všechny dovednosti současně, jak ty pracovní, aby se v budoucnu uplatnili na trhu práce, tak ty, které budou potřebovat k samostatnému bydlení. „Chtěli jsme, aby služby byly komplexní, klienti a jejich pečující osoby to vítají. Tyto věci nejdou úplně oddělit a takto bude trénink prospěšnější,“ doplňuje Jana Křížová.

Klienti Pferdího tréninku budou i nadále trénovat v Tréninkové kavárně, ale budou mít svého asistenta a provoz kavárny už nebude tolik ovlivněn jejich terapií.

„K této změně jsme se rozhodli z několika důvodů, jednak je potřeba více oddělit terapii a práci, aby zákazníci dostali služby, jaké se očekávají v běžné kavárně, a zároveň je potřeba více zacílit trénink a terapii pro klienty, kteří se teprve všechno učí,“ vysvětluje Jana Křížová.