Za podpory
Zpět na aktuality

Láska mezi plechy. ♥

16. 06. 2020

Sonička s Vláďou pracují v pekárně už pěknou řádku let. Pokud se ale domníváte, že se poznali až Na Plechu, tak se nenechte mýlit. Oba dva spolu navštěvovali praktickou školu v Novém Městě, kde studovali stejný obor-pomocný kuchař. Sonička pak dále pokračovala ve studiu jako švadlena a dále pak jako cukrářka a pečovatelka.

Po škole se jejich cesty na nějaký čas rozešly. Vláďa bydlel u svých rodičů, kde přemýšlel, jakým směrem se bude dál ubírat jeho život. Sonička se po škole vrátila do ústavu sociální péče v Rychnově, kde žila jako klientka.
V roce 2014(?) se Vláďova rodina dozvěděla o sociální službě, kterou poskytoval PFERDA. Jednalo se o Tréninkovou pekárnu Láry Fáry, která dodávala (a stále dodává) výrobky do našich kaváren v Rychnově a Náchodě. Když se později zahajoval provoz Pekárny Na Plechu jakožto sociálního podniku, nebylo pochyb o tom, že Vláďa jako zkušený pekař přejde na chráněné místo Na Plechu a bude si moci svou prací vydělávat peníze.


Uplynuly 3 roky a do Pekárny Na Plechu na chráněné místo nastoupila Sonička. Sonička v té době bydlela v ústavu sociální péče a stejně jako Vláďa, i ona se dozvěděla o pracovní příležitosti v pekárně prostřednictvím své rodiny.


A tak uběhl další rok a z dvou kolegů se stal pár. Soňa s Vláďou se během chvíle stali takřka nerozlučnou dvojkou. Nikdo se tedy nedivil, když přišli s nápadem začít společně bydlet. Podle slov Vládi to byl on, kdo první vznesl návrh na společné bydlení. Nejprve to ale prokonzultoval se svou rodinou, která souhlasila a doporučila mu, aby podali se Soňou žádost o byt. Současně s tím navštěvovali oba službu Tréninkový byt v Rychnově, kterou rovněž zajišťuje PFERDA. Zde si oba osvojovali základní návyky, které jsou nezbytné pro samostatné bydlení. Šlo především o vaření, uklízení, praní a další činnosti spjaté s chodem domácnosti.


Po půl roce od podání žádosti o bydlení se na Vláďu a Soňu usmálo štěstí a byl jim nabídnut byt v Solnici. Tuto nabídku samozřejmě s nadšením přijali a mohli začít přípravy na společný život. Malování, zařizování a následné stěhování bylo dokončeno v únoru. Už nestálo nic v cestě jejich společnému soužití, a tak se oba za pomoci svých rodin nastěhovali.


Teď jsou to již 4 měsíce, kdy bydlí společně a oba si nemohou toto své životní rozhodnutí vynachválit. Ani jeden z nich nelituje této radikální změny. Naopak, jsou vděční za pomoc a podporu od svých rodin a také od PFERDY.
Soňa s Vláďou žijí poklidným životem, rádi tráví volný i ten pracovní čas společně. Chodí pracovat na společné směny a po práci rádi relaxují nebo navštěvují své rodiny. Přes týden jim chodí pomáhat asistentka, která s nimi absolvuje nákup potravin a výběr peněz nutných pro chod domácnosti. Jak sami říkají, práce v domácnosti mají rozdělené. O víkendu Sonička vaří obědy a Vláďa připravuje pro oba snídaně a večeře. Přes týden využívají rozvozu obědů z místí jídelny. Sonička má na starosti praní prádla a Vláďa je zase zdatný umývač nádobí. Víkendové dny věnují odpočinku a úklidu domácnosti.


Soňa s Vláďou jsou pro nás inspirací. Vždy, když se lidem s hendikepem podaří postavit se na vlastní nohy, je to důkaz, že když člověk opravdu chce a má silnou vůli, tak dokáže i zdánlivě nemožné.

Jak jednou pravil moudrý Mahátma Gándhí: „Síla nepramení z tělesné zdatnosti. Vyplývá z nezkrotné vůle.“

 

Podpořte chod organizace PFERDA a staňte se našimi pravidelnými přispěvateli. Staňte se naší součástí. ♥  →  https://www.darujme.cz/projekt/1200655  

>