Za podpory
Zpět na aktuality

Začínáme pracovat s rodinami lidí s postižením

18. 10. 2022

„Mami Tati, jsem dospělý!“ Přesně takhle se často snaží volat mladí dospělí, kteří by rádi vylétli z rodinného hnízda, ale stojí před nimi složité překážky. Osamostatnit se, žít život podle svých představ to je cíl mnoha mladých dospělých, včetně těch, kterým nebylo přáno a narodili se s mentálním postižením, nebo se se jim v průběhu života připletla překážka v podobě zkušenosti s duševním onemocněním. Ano i tito mladí dospělí touží po tom, plánovat a žít si svůj život samostatně a podle svých představ.

Bohužel jejich cesta ke snům bývá mnohdy plná strastí. PFERDA z.ú. už 18 let pomáhá těmto lidem dosáhnout jejich snů a dojít tam, kam si přejí. Pomocí sociálních služeb usilujeme o to, aby mohli žít svůj život bez omezení tak, jak sami chtějí. V létě letošního roku jsme se zapojili do Akcelerátoru osamostatňování a díky nadačnímu fondu Abakus můžeme svoji pomoc zacílit komplexně na celé rodiny, protože se to netýká pouze jednotlivce. Často v tomto procesu bývá zapojená celá rodina a otázky tohoto velkého životního kroku se týkají všech jejich členů.   

Díky projektu „Mami tati jsem dospělý“ můžeme rodinám nabízet komplexní podporu v procesu osamostatnění jejich potomka. Zapojit se můžou rodiny, jejichž členem je mladý dospělý s mentálním handicapem nebo zkušeností s duševním onemocněním a jejichž přáním je pomoci tomuto mladému dospělému k samostatnému životu.  Z naší strany nabízíme možnost nejen individuální práce a pomoci s řešením konkrétních situací, ale také skupinové setkávání s dalšími rodinami, kde řeší podobné situace a s rodinami, jejichž „dítě“ už vede svůj SAMOSTATNÝ život. K tomu všemu vedle nás stojí i odborníci z oblasti psychologie, zaměstnávání, financí, realit atd., kteří jsou připraveni společně s námi těmto rodinám pomáhat. Mimo jiné také za podpory města Náchod můžeme vybraným uživatelům nabídnout možnost využití startovacího bytu v Náchodě a i díky další podpoře Nadačního fondu Škoda Auto vzniká nový web, kde budou k nalezení veškeré informace týkající se vstupu do samostatného života lidí s handicapem.   

Jsme teprve na začátku ale už teď se dá říct, že se potkáváme s velkým zájmem ze strany rodin a vidíme velký potenciál v této činnosti. Společně se zapojenými rodinami děláme, byť malé, ale zároveň zásadní kroky k osamostatnění, jejich syna či dcery. Věříme, že s individuální a systematickou podporou dojdou tam, kam dojít chtějí.

Práci s rodinou podpořil Nadační fond ABAKUS v rámci grantového Akcelerátoru osamostatnění a Nadační fond Škoda Auto.   

 

 

 

 

×

PFERDÍ novinky

Chcete vědět o všem, co se u nás šustne? Čtěte náš newsletter!

Odebírat novinky